Koronawirus - Spółdzielnia Mieszkaniowa MICHAŁ

FOLLOW
logo smmichał
SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA "MICHAŁ"
ZARZĄDCA NIERUCHOMOŚCI
logo smmichał
logo smmichał
Spółdzielnia Mieszkaniowa
MICHAŁ
Przejdź do treści

Koronawirus

Dla Mieszkańca

Pytania i odpowiedzi – COVID-19

Szanowni Państwo! Niecodzienna sytuacja związana z epidemią nasuwa nam wszystkim wiele pytań – korzystając z informacji zgromadzonych na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/ będziemy cyklicznie publikować dla Państwa najczęściej zadawane pytania udzielając odpowiedzi opartych na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach (autoryzowane wyłącznie przez Ministerstwo Zdrowia).

Mam objawy COVID-19. Jakie objawy są charakterystyczne dla koronawirusa?
Osoby zakażone koronawirusem zwykle mają:
wysoką gorączkę, kaszel, duszności, utratę węchu lub smaku. Rzadziej pojawiają się takie objawy, jak bóle mięśni i głowy, biegunka, wysypka. Upewnij się, czy twoje objawy są charakterystyczne dla koronawirusa. Wykonaj test oceny ryzyka online.

Co zrobić w przypadku wystąpienia duszności i trudności z oddychaniem?
Jeżeli występują u ciebie duszności lub kłopoty z oddychaniem, zadzwoń niezwłocznie na numer 112 lub 999, aby uzyskać pomoc medyczną, i uprzedź, że masz lub możesz mieć koronawirusa.

Mam objawy charakterystyczne dla COVID-19. Co powinienem zrobić w pierwszej kolejności?
Jeśli Twoje objawy są typowe dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, skontaktuj się z Twoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić Ci test na koronawirusa. Jeśli lekarz wybrany przez Ciebie jako lekarz pierwszego kontaktu akurat nie dyżuruje, Twoja przychodnia skieruję Cię do lekarza dyżurnego, który go w tym momencie zastępuje i ma prawo wystawić zlecenie na wykonanie testu. Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może wystawić Ci lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej. Musisz poczekać do chwili, gdy Twoja przychodnia zostanie otwarta. Jeśli się bardzo źle czujesz, dzwoń na 112 – koniecznie powiedz, że prawdopodobnie masz COVID-19.

Nie mogę skontaktować się ze swoim lekarzem POZ. Co mam zrobić?
Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim lekarzem POZ, skorzystaj z wyszukiwarki poradni podstawowej opieki zdrowotnej: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ
Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może wystawić Ci lekarz POZ oraz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej.

Gdzie znajdę wynik testu?
Informację o wyniku testu znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta. Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Jeśli wynik testu będzie pozytywny, lekarz rodzinny poinformuje cię o tym. Otrzymasz również informację o dalszej formie leczenia. Może to być: skierowanie do szpitala, rozpoczęcie izolacji w izolatorium (w izolatoriach mają przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, gdyż narażałyby w ten sposób na zakażenie koronawirusem najbliższych), rozpoczęcie izolacji domowej.

Skontaktowałem się z sanepidem za pomocą formularza na stronie. Kiedy dostanę odpowiedź na moje pytanie?
Pracownik sanepidu zwykle kontaktuje się w ciągu 24 godzin od przyjęcia zgłoszenia. Prosimy o cierpliwość. Jeśli w ciągu 24 godzin sanepid się z tobą nie skontaktuje: Sprawdź, czy na adres e-mail, który podałeś w zgłoszeniu, przyszło potwierdzenie zgłoszenia. Jeśli nie, wyślij zgłoszenie ponownie.
Jeśli potwierdzenie przyszło, czekaj na kontakt. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń czas oczekiwania na kontakt może się wydłużyć. Jeśli w ciągu kolejnych 12 godzin kontakt nie nastąpi, wyślij zgłoszenie ponownie lub zadzwoń na infolinię: 22 25 00 115.


Aktualne zasady i ograniczenia od 20.03.2021
Uwaga!  Zapoznaj się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa oraz sprawdź, co się  zmieni. Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko  poradzimy sobie z COVID-19.


Nowe zasady, ale nadal w reżimie sanitarnym. Zmiany od 12 lutego 2021

W ramach określonego reżimu sanitarnego otwieramy hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie do 28 lutego. Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Miejmy zdrowie nasze, ale też innych zawsze na pierwszym miejscu.
Wprowadzane są nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców, ale też jesteśmy w stałym kontakcie z medykami. Ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów jest teraz na stabilnym poziomie, chcemy wracać do normalności. Robimy to z dużą ostrożnością. Wirus wciąż jest groźny – każdego dnia do szpitali trafiają kolejne osoby z Covid-19. Chcemy uniknąć nowej fali zachorowań. Nadmierne poluzowanie zasad mogłoby doprowadzić do ponownego, dużego wzrostu liczby pacjentów. Dla niektórych Covid-19 jest chorobą śmiertelną. Dlatego otwieramy niektóre placówki, ale w ścisłym reżimie sanitarnym.

Nowe zasady. Nadal w reżimie sanitarnym
Luzujemy obostrzenia, ale na razie wprowadzamy łagodniejsze rozwiązania warunkowo – na dwa tygodnie. Najważniejsze dla nas są zdrowie i życie Polaków. Dlatego nadal – to bardzo ważne - obowiązują nas wszystkich zasady bezpieczeństwa.
NOWE OBOSTRZENIA - OD 12 LUTEGO DO 28 LUTEGO
Wdrożone warunkowo na dwa tygodnie
Nadal obowiązuje reżim sanitarny
Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
Stoki otwarte.
Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
Siłownie dalej zamknięte.
Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
Bezpieczeństwo nadal najważniejsze

Koronawirus zaatakował ludzkie zdrowie, ale też i gospodarkę wielu państw na całym świecie. Zależy nam na ochronie życia Polaków. Pamiętamy też o potrzebujących teraz wsparcia przedsiębiorcach. Chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, ale każdy krok należy stawiać rozważnie. Stale przypominamy zatem, to bardzo ważne, że wiele zależy od nas samych. Wirus wciąż jest groźny. Możemy starać się go uniknąć myjące regularnie ręce, zachowując dystans, nosząc maseczki. Także zimą regularnie wietrzmy mieszkania. Te proste czynności mają duże znaczenie.

Największe nadzieje na pokonanie pandemii daje szczepionka przeciwko Covid-19. Od 27 grudnia 2020 r. w ponad 5 tys. polskich punktach przeprowadzono ok. 1,5 mln szczepień. Najpierw szczepionki podawane są osobom z ośrodków zdrowia, tym, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Szczepimy także seniorów, a w przyszłym tygodniu zaczniemy podawać szczepionki nauczycielom. Na efekty szczepień trzeba jeszcze trochę poczekać, jesteśmy nadal na początku tego procesu. Dlatego teraz – dbajmy o siebie i innych.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-zasady-od-12-lutego


NOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA – OD 12 DO 26 LUTEGO

 
Wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać warunkowo przez dwa tygodnie – od 12 do 26 lutego. W dalszym ciągu konieczne jest zachowanie właściwego reżimu sanitarnego.
 
Jakie zasady będą obowiązywać od 12 lutego?
 
·       Hotele dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe pozostają zamknięte).
 
·       Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte. Podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 
·       Otwarte baseny. Aquaparki pozostają nieczynne.
 
·       Otwarte m.in stoki, boiska zewnętrzne i korty – wznowiony zostanie amatorski sport na świeżym powietrzu.
 
·       Siłownie pozostają zamknięte. Działalność restauracji możliwa wyłącznie w formule wydawania posiłków na wynos oraz w dowozie.
 
 
SPRAWDZONE I RZETELNE INFORMACJE
 
Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień przeciw COVID-19 są dostępne na stronie www.gov.pl/szczepimysie oraz na całodobowej i bezpłatnej infolinii Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989.
 
 
Dane liczbowe dotyczące szczepień udostępniamy w raporcie na naszej stronie w zakładce Raport szczepień przeciwko COVID-19. Raport aktualizowany jest raz dziennie.


W związku z wysoką liczbą osób w szpitalach i pod respiratorami podjęto decyzję o przedłużeniu obowiązujących w Polsce obostrzeń związanych z pandemią.
Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące zamknięcia lub ograniczenia np. niektórych branż gospodarki będą obowiązywały do 31 stycznia.
Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19:
  • ochrona ust i nosa w miejscach publicznych – m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni i kościele,
  • utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości od innych ludzi,
  • ograniczona działalność galerii handlowych – otwarte pozostają tam m.in. apteki i sklepy z artykułami spożywczymi,
  • zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos,
  • godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00),
  • zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych podobnych miejsc,
  • limit osób w kościołach – maksymalnie 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m,
  • zawieszona działalność placówek kultury – m.in. teatrów, kin czy muzeów,
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami),
  • ograniczenie liczby osób podróżujących środkami transportu zbiorowego,
  • ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym,
  • maksymalnie 5 uczestników zgromadzeń publicznych,
  • zakaz organizacji wesel, komunii i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych,
  • ograniczona działalność hotelarska,
  • nieczynne są stoki narciarskie,
  • targi, wystawy, kongresy i konferencje – wyłącznie w formie on-line.

Powrót klas I-III do szkół
Powrót uczniów klas I-III do szkół odbędzie się 18 stycznia w ścisłym reżimie sanitarnym. Przygotowane wytyczne opierają się w dużej mierze na zapisach znanych już z września 2020 r.
Nauczyciele mogą wykonać test PCR, w kierunku wykrycia koronawirusa w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane są na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
Trwa akcja szczepień przeciw COVID-19
W Polsce udało się zaszczepić już ponad 200 tys. osób.
Aktualnie trwają szczepienia w tzw. grupie „zero”, – m.in. pracowników sektora ochrony zdrowia, personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych czy pracowników domów pomocy społecznej.
W kolejnym etapie, który rozpocznie się 15 stycznia, ze szczepień będą mogli skorzystać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Tego dnia rozpocznie się także rejestracja do szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, która potrwa do 21 stycznia. W następnym kroku zaszczepione zostaną osoby powyżej 70. roku życia oraz służby mundurowe (w tym Wojsko Polskie) oraz nauczyciele. Rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia rozpocznie się od 22 stycznia.
ŹRÓDŁO: rcb.gov.pl



Z UWAGI NA UTRZYMUJĄCY SIĘ STAN EPIDEMICZNY, Z DNIEM 13.10 BR.  SM „MICHAŁ” ZOSTAJE  ZAMKNIĘTA DLA INTERESANTÓW
 
 
ZACHĘCAMY DO KONTAKTU TELEFONICZNEGO LUB POCZTĄ ELEKTRONICZNĄ / E-MAIL
 

 
UPRZEJMIE PROSIMY :
 
 
* LOKATORÓW :
 
O WRZUCANIE KORESPONDENCJI ( PISM ) DO SKRZYNKI POCZTOWEJ UMIESZCZONEJ PRZY DRZWIACH DO SPÓŁDZIELNI
 
 
* PRACOWNIKA POCZTY
 
O SKORZYSTANIE Z DZWONKA DO DRZWI,
 
W CELU DOSTARCZENIA KORESPONDENCJI DO
 
BIURA PODAWCZEGO SPÓŁDZIELNI  
 
 
PISMA MOŻNA RÓWNIEŻ KIEROWAĆ DO
 
BIURA PODAWCZEGO NA  E-MAIL:
 
kancelaria@smmichal.pl

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Michał” podjął decyzję o nieprzyjmowaniu interesantów w biurach Spółdzielni od 16 marca br. do odwołania z powodu epidemii koronawirusa.

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Michał” w Siemianowicach Śląskich


Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte




Rusza stała akcja wolontaryjna zainicjowana przez Prezydenta Miasta i Wydział Zarządzania Kryzysowego UM, pn. Sami Szyjemy Maseczki. Każda osoba, chętna do szycia bawełnianych maseczek, może zapisać się do listy adresowej, której formularz znajduje się poniżej.
Za dostawę materiału i tasiemek oraz odbiór już uszytych maseczek, odpowiedzialna jest Straż Miejska, która również dołączyła do akcji.
 
Gotowe maseczki będą sukcesywnie przekazywane dla pracowników i pacjentów Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich oraz siemianowickiego pogotowia ratunkowego.
 
Zgłoszenia można też dokonać telefonicznie dzwoniąc na numer MCZK:
32 220 01 80


Komunikat Polskiej Spółki Gazownictwa
Szanowni Państwo;
Należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG Polska Spółka Gazownictwa – Narodowy Operator Systemu Dystrybucji Gazu Ziemnego dokłada wszelkich starań, by w związku z epidemią koronawirusa dostawy gazu do ponad 7 milionów odbiorców w całym kraju nie były zagrożone i odbywały się w sposób ciągły i bezpieczny.
Zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa podejmuje niezbędne działania, mające na celu zapewnienie ponad 11 tysiącom pracowników PSG bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości działalności spółki. Bezpieczeństwo pracowników jest gwarancją zachowania stabilności dostaw gazu do naszych odbiorców, dlatego spółka ograniczyła funkcjonowanie Miejsc Obsługi Klienta i wstęp do budynków Gazowni i placówek gazowniczych.
Miejsca Obsługi Klienta zlokalizowane w Gazowniach, podlegające Oddziałowi Zakładowi Gazowniczemu w Zabrzu pracują w następujący sposób:
  • MOK w siedzibie Oddziału Zakładu Gazowniczego w Zabrzu (ul. Szczęść Boże 11)
  • Gazownia w Będzinie
  • Gazownia w Bielsku-Białej
  • Gazownia w Bytomiu
  • Gazownia w Cieszynie
  • Gazownia w Częstochowie
  • Gazownia w Gliwicach
  • Gazownia w Jaworznie
  • Gazownia w Jastrzębiu-Zdroju
  • Gazownia w Katowicach
  • Gazownia w Pszczynie
  • Gazownia w Rudzie Śląskiej
  • Gazownia w Rybniku
  • Gazownia w Skoczowie
  • Gazownia w Sosnowcu
  • Gazownia w Świętochłowicach
  • Gazownia w Tarnowskich Górach
  • Gazownia w Tychach
  • Gazownia w ZawierciuGazownia w Żywcu

nie będą przyjmować bezpośrednio interesantów, jednak zapewniły klientom możliwość składania dokumentów w specjalnych skrzynkach podawczych umieszczonych przed lokalem.
Zachęcamy również klientów do kontaktu telefonicznego (tel. 32 398 50 00) lub też poprzez naszą stronę internetową (www.psgaz.pl).
PSG zapewniła ciągłość dyżurów we wszystkich kluczowych jednostkach, m.in. w Centralnej Dyspozycja Gazu i Pogotowiu Gazowym. Specjalnie powołany zespół na bieżąco monitoruje i wdraża kolejne procedury w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Polska Spółka Gazownictwa jest największym w Europie operatorem systemu dystrybucyjnego gazu. Każdego roku dostarcza mieszkańcom Polski niemal 12 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.
Dziękujemy za wyrozumiałość i przepraszamy za utrudnienia.
autor: Piotr Jędrak,PSG

SENIOR-FON, czyli kompleksowe wsparcie skierowane do seniorów

Od dziś Samorząd Województwa Śląskiego uruchamia usługę skierowaną do Seniorów Mieszkańców Województwa Śląskiego – Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon. Operatorem telefonu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.
 
SENIOR-FON spełnia dwie funkcje:
 
  • FUNKCJA nr 1 – TERAPEUTYCZNA, wsparcie emocjonalne, psychologiczne, rozmowa wspierająca, pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. W tym trudnym czasie, osamotnienie seniorów, czasami brak wsparcia, czasem bezsilność, dają się we znaki, tej jakże narażonej na niebezpieczeństwo grupie społecznej. Dlatego ruszamy z przedmiotowym projektem.
  • FUNKCJA nr 2 – INTERWENCYJNA, gdzie na naszej infolinii będzie można zgłosić problem seniora, a nasi interwenci będą podejmować działania skutecznej koordynacji pomocy dla osób w potrzebie w jej środowisku lokalnym (powiadomią miejscowe służby, sprawdzą ścieżkę pomocy, zainteresują organizacje pozarządowe, inne według rozeznanej sytuacji)
Telefon będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00
 
Dyżur będą pełnili: psychologowie, terapeuci, pedagodzy, pracownicy socjalni i inni interwenci. Stoimy na stanowisku że dla Seniora w obecnym czasie nawet rozmowa na dowolny temat pełni funkcję terapeutyczną.



SZANOWNI  PAŃSTWO

          W związku z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników, Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „MICHAŁ”  zwraca się do Państwa z uprzejmą prośbą o ograniczenie wizyt osobistych w siedzibie Zarządu Spółdzielni oraz na administracjach.

Zalecamy kontakt telefoniczny bądź mailowy :

32 766 80 25 - Biuro Zarządu i Rady Nadzorczej – Sekretariat
32 766 80 26 - Biuro Obsługi Klienta
32 766 80 27 - Dział Członkowski / Biuro Podawcze
32 766 80 19 - Dział Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi
32 766 80 18 - Dział Marketingu i Uwłaszczeń
32 766 80 22 - Dział Kadr, Gosp. Mediami
32 766 80 23 - Dział Windykacji
32 766 80 13  - Administracja "Siemianowice"
32 766 80 10 oraz 32 766 80 11 - Administracja "Michałkowice"

kancelaria@smmichal.pl
sekretariat@smmichal.pl
gzm@smmichal.pl
czynsze@smmichal.pl
adm1michałkowice@smmichal.pl
admsiemce@interia.pl

Zarząd
Spółdzielni Mieszkaniowej „Michał”
w Siemianowicach Śląskich


Specjalny komunikat dla seniorów i osób opiekujących się nimi.


Niewątpliwie wielu mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Michał” to osoby starsze, które z racji wieku oraz obniżonej odporności są najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem. Pragniemy przekazać szczególnie dla nich ważne informacje i instrukcje opublikowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Jednocześnie, prosimy, aby osoby opiekujące się seniorami, szczególnie uważnie zapoznały się z obowiązującymi podczas obecnej pandemii zasadami bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych. Zachęcamy, aby osoby starsze i samotne, które nie chcą wychodzić z domów poprosili bliskich, sąsiadów, harcerzy lub telefonicznie administratorów osiedli o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa należy:
 
Często myć ręce - Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
 
Unikać dotykania oczu, nosa i ust - Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
 
Regularnie myć lub dezynfekować powierzchnie dotykowe - Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
 
Regularnie dezynfekowaćj swój telefon i nie korzystać z niego podczas spożywania posiłków - Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
 
Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy - Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
 
Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu - Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
 
Odżywiać się zdrowo i pamiętać o nawodnieniu organizmu  - Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie - Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem. Więcej informacji na stronie Głównego Inspektoratu sanitarnego: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/
 


Nowe wskazania w walce z wirusem - apel Premiera i Ministra Zdrowia


Po posiedzeniu 24 marca br. rządowego zespołu zarządzania kryzysowego premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce kolejnych ograniczeń dotyczących zgromadzeń. Jak zaznaczył, wprowadzenie nowych zasad jest niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa i nie dopuścić do sytuacji występujących w Hiszpanii czy Francji. Premier zaapelował o wzajemne wsparcie obywateli. Ta lekcja wzajemnego pomagania sobie jest niezbędna – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Hasłem Solidarności było codziennie dbanie o drugiego człowieka. Powinniśmy dziś do tego powrócić – dodał. Wprowadzenie zakazu wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu. Wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza czy wyprowadzamy psa. Ograniczenie liczby osób do 5, m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych. Wprowadzenie ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. Nowe ograniczenia obowiązują od dziś do 11 kwietnia. W przypadku złamania zakazów groziła będzie kara od mandatu po 5 tys. zł. Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie Policja. Obecny na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o rozsądek, który pozwoli uratować życie wielu osób. Jeżeli nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, to nie uda nam się uratować ludzkich żyć – zaznaczył. Wiem, że to trudny czas. Bardzo proszę, zostańmy w domu – dodał. Minister zapewnił, że w Polsce nie zabraknie testów na koronawirusa. Doszliśmy do poziomu ok. 3 tys. testów na dobę, a rozdysponowaliśmy ich już 100 tys. – poinformował  Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia apelował do prezydentów miast o odpowiednią organizację transportu publicznego. Nie powodujmy takich sytuacji, w których gromadzenie się w autobusie czy tramwaju może doprowadzić do ryzyka zarażenia się – podkreślił Łukasz Szumowski.
 
Oficjalna treść zaleceń znajduje się w rządowym serwisie internetowym:
   
Źródło: KPRM


Jak samemu zrobić płyn do dezynfekcji? – receptura Światowej Organizacji Zdrowia.


Składniki potrzebne do otrzymania 1 litra płynu dezynfekującego:
 
·         833 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu),
 
·         110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej),
 
·         42 ml 3% wody utlenionej (zwalcza przetrwalniki bakterii),
 
·         15 ml 98% glicerolu (czyli gliceryny),
 
·         zakręcany pojemnik o pojemności nieco powyżej 1 litra
 
Gliceryna to ważny składnik. Przy tak wysokim stężeniu alkohol może wysuszać i uszkadzać skórę rąk, a przez te uszkodzenia mogłyby wniknąć mikroorganizmy. Gliceryna zapobiega takiemu zjawisku. Do czystego zakręcanego (!) pojemnika (plastikowego lub szklanego) wlej alkohol, dodaj wodę utlenioną, glicerynę i uzupełnij wodą. Możliwie szybko zakręć pojemnik, aby zapobiec parowaniu i delikatnie nim wstrząśnij. Odstaw na co najmniej 72 godziny (aby zniszczyć zanieczyszczenia, które mogły się dostać do preparatu w mało sterylnych warunkach domowych). Jeśli chcesz zrobić mniejszą ilość, dokładnie przelicz i zachowaj proporcje poszczególnych składników.
 
Szczegółową Instrukcję WHO znajdziesz pod adresem:
   
 
Jeśli nie masz alkoholu, możesz przygotować płyn do dezynfekcji na bazie octu. Będzie on słabszy od tego opartego na alkoholu, ale poradzi sobie z różnego rodzaju drobnoustrojami zamieszkującymi powierzchnie w naszych domach. Do zrobienia płynu dezynfekującego na bazie octu (około 1 litr preparatu) przygotuj: 0,5 litra octu, 400 ml wody, 50 ml wody utlenionej. Zmieszaj składniki i powstałym płynem czyść blaty i inne powierzchnie, na których potencjalnie gromadzą się zarazki.


W związku z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców,
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „MICHAŁ” oraz Rada Nadzorcza postanowiła

ODWOŁAĆ SPOTKANIA Z MIESZKAŃCAMI pierwotnie zaplanowane na 26.03.2020 r. i 30.03.2020 r. o godz. 17.00

w Szkole Podstawowej Nr 5  przy ul. Michałkowickiej 15 w Siemianowicach Śląskich oraz 01.04.2020 r. i 02.04.2020 r. o godz. 17.30  w Szkole Podstawowej Nr 13  (Harcówka)
przy ul. Barlickiego 2  w Siemianowicach Śląskich.

O ustaleniu nowych terminów spotkań z mieszkańcami będziemy informować
Państwa na bieżąco za pośrednictwem gazetki oraz strony internetowej WWW.SMMICHAL.PL
Kontakt
ul.Bohaterów Westerplatte 22
41-100 Siemianowice Śląskie
kancelaria@smmichal.pl
Wróć do spisu treści